97.7 FM The Zone ESPN Tennessee Valley

LIVE ON-AIR Studio Line:

(256)576-4977 
 

Forgot Password

Not a Member? Sign up here!

Listen Live

Local Sports

AHSAA 2021 Volleyball Super Regional Results

NORTH SUPER REGIONAL, HUNTSVILLE 
October 20-21-22
CLASS 1A
First Round

Lindsay Lane (33-14) 3, Meek (11-18) 2
Covenant Christian (29-13) 3, Appalachian (9-19) 0
South Lamar (14-11) 3, Coosa Christian 0
Donoho (44-9) 3, Belgreen (21-30) 0
Ragland (18-16) 3, Hackleburg (18-14) 1
Cedar Bluff (27-22) 3, Holy Spirit Catholic (11-16) 0
Sumiton Christian (30-20) 3, Shoals Christian (12-9) 1
Marion County (22-12) 3, Decatur Heritage (13-32) 1
Quarterfinals
Lindsay Lane (34-14) 3, Covenant Christian (29-14) 0
Donoho (45-9) 3, South Lamar (14-12) 0
Ragland (19-16) 3, Cedar Bluff (27-23) 1
Marion County (23-12) 3, Sumiton Christian (30-21) 2
Semifinals
Donoho (46-9) 3, Lindsay Lane (34-15) 0
Ragland (20-16) 3, Marion County (23-13) 1
Championship
Donoho (47-9) 3, Ragland (20-17) 0 (25-12, 25-13,25-21)
Consolation 
Lindsay Lane (35-15) 3, Marion County (23-14) 0 (25-19, 25-17, 25-8)



CLASS 2A
First Round

Spring Garden (37-12) 3, Ider 0
Lexington (25-12) 3, Southeastern (8-13) 0
Hatton 3, Westminster-Oak Mountain (22-19) 0
Lamar County (30-5) 3, Falkville (10-10) 0
Athens Bible (13-16) 3, Red Bay (17-14) 1
Addison (42-6) 3, Altamont (20-12) 0
Mars Hill Bible (8-17) 3, West End (14-15) 0
Sand Rock (46-8) 3, Pisgah 0
Quarterfinals
Spring Garden (38-12) 3, Lexington (25-13) 0
Hatton 3, Lamar County (30-6) 0
Addison (43-6) 3, Athens Bible (13-17) 0
Sand Rock (47-8) 3, Mars Hill Bible (8-18) 0
Semifinals
Hatton (26-19) 3, Spring Garden (38-13) 1
Addison (44-6) 3, Sand Rock (47-9) 2 (21-25, 25-21, 19-25, 25-15, 15-13)
Championship
Addison (45-6) 3, Hatton (26-20) 1
Consolation 
Sand Rock (48-9) 3, Spring Garden (38-14) 1


CLASS 3A
First Round

Danville (47-22) 3, Hokes Bluff (12-17) 0
Pleasant Valley (18-19) 3, Lauderdale County (31-17) 1
Brindlee Mountain (32-14) 3, Walter Wellborn (21-17) 2
Fyffe (28-14) 3, Carbon Hill (32-16) 1
Plainview (46-16) 3, Winfield (17-16) 0
Susan Moore (47-7) 3, Saks (12-17) 0
Ohatchee (34-10) 3, Elkmont (19-17) 1
Geraldine (44-15) 3, Colbert Heights 0
Quarterfinals
Danville (48-22) 3, Pleasant Valley (18-20) 0
Fyffe (29-14) 3, Brindlee Mountain (32-15) 0
Plainview (47-16) 3, Susan Moore (47-8) 0
Geraldine (45-15) 3, Ohatchee (34-11) 2
Semifinals
Fyffe (30-14) 3, Danville (48-23) 1
Plainview (48-16) 3, Geraldine (45-16) 0
Championship
Plainview (48-16) 3, Fyffe (30-15) 0
Consolation 
Danville (49-23) 3, Geraldine (48-17) 1


CLASS 4A
First Round
West Morgan (40-11) 3, Fayette County (22-13) 0
Deshler (39-7) 3, Curry (22-18) 0
Jacksonville (25-18) 3, Priceville (25-21) 1
Madison County (36-14) 3, Etowah (16-8) 1
New Hope (24-11) 3, Oneonta (20-19) 0
Westminster Christian (35-8) 3, White Plains (11-35) 0
Good Hope (28-11) 3, Central-Florence (27-32) 1
Brooks (36-25) 3, Haleyville (23-23) 0
Quarterfinals
West Morgan (41-11) 3, Deshler (39-8) 1
Madison County (37-14) 3, Jacksonville (25-19) 0
Westminster Christian (36-8) 3, New Hope (24-12) 0
Good Hope (29-11) 3, Brooks (36-26) 0
Semifinals
Madison County (38-14), 3, West Morgan (41-12) 1
Westminster Christian (37-8) 3, Good Hope (29-12) 0
Championship
Westminster Christian (38-8) 3, Madison County (38-15) 1 (25-15, 19-25, 27-25, 25-19)
Consolation 
West Morgan (42-12) 3, Good Hope (29-13) 0 (27-25, 25-20, 25-14)


CLASS 5A
First Round

Madison Academy (35-22) 3, Hayden (26-11) 0
East Limestone (40-6) 3, St. Clair County 0
Ramsay 3, Sardis (27-24) 0
Guntersville (41-19) 3, Leeds (18-13) 0
Brewer (26-23) 3, Parker (15-8) 0
Boaz (44-24) 3, Pleasant Grove 1
Alexandria (39-14) 3, Ardmore 0
Lawrence County (44-18) 3, Corner (46-19) 0
Quarterfinals
East Limestone (41-6) 3, Madison Academy (35-23) 2
Ramsay (16-15) 3, Guntersville (41-20) 0
Brewer (27-23) 3, Boaz (44-25) 0
Lawrence County (45-18) 3, Alexandria (39-15) 0
Semifinals
East Limestone (42-6) 3, Ramsay (22-17) 1 
Brewer (28-23) 3, Lawrence County (45-19) 2
Championship
East Limestone (43-6) 3, Brewer (28-24) 1
Consolation 
Lawrence County (46-19) 3, Ramsay (22-18) 2


CLASS 6A
First Round

Arab (41-24) 3, Mortimer Jordan (13-9) 0
Hazel Green (27-12) 3, Woodlawn (16-27) 0
Mountain Brook (36-12) 3, Southside-Gadsden (45-13) 0
Cullman (38-21) 3, Jasper (36-16) 2
Hartselle (35-24) 3, Minor (7-29) 0
Homewood (28-13) 3, Springville (42-18) 0
Athens (34-16) 3, Shades Valley (10-23) 0
Fort Payne (24-27) 3, Clay-Chalkville (16-5) 0
Quarterfinals
Hazel Green (28-12) 3, Arab (41-25) 0
Mountain Brook (37-12) 3, Cullman (38-22) 0
Homewood (29-13) 3, Hartselle (35-25) 0
Athens (35-16) 3, Fort Payne (24-28) 0
Semifinals
Mountain Brook (38-12) 3, Hazel Green (28-13) 1
Athens (35-16) 3, Homewood (29-14) 1
Championship
Mountain Brook (39-12) 3, Athens (35-17) 1
Consolation 
Homewood (30-14) 3, Hazel Green (28-14) 0


CLASS 7A
Quarterfinals

Sparkman (49-11) 3, Bob Jones (37-11) 1
Thompson (27-10) 3, Vestavia Hills (27-11) 1
Grissom (26-21) 3, James Clemens (29-21) 1
Spain Park (42-4) 3, Hoover (29-16) 1
Semifinals
Thompson (28-10) 3, Sparkman (49-12) 0
Spain Park (43-4) 3, Grissom (26-22) 0
Championship
Spain Park (44-4) 3, Thompson (28-11) 0 (25-17, 25-13, 25-13)
Consolation 
Sparkman (50-12) 3, 
Grissom (26-23) 0 (25-21, 25-11, 25-11)

 

97.7 ESPN The Zone Job Link

Woody Anderson Ford Poll Question

Who will win this years SEC Championship Game?
Add a Comment
(Fields are Optional)

Your email address is never published.

Bill Penney Toyota Weather